VIP DOMY s.r.o.

facebook
KONTAKT

VIP DOMY s.r.o.

KOMPLETNÍ PROVÁDĚNÍ STAVEB
Dittrichova 337/9
120 00 Praha 2

Tel.: 601 342 537
email: info@vip-domy.cz
www: vip-domy.cz

IČ: 242 69 913
DIČ: CZ242 69 913

mapa
© VIP DOMY s.r.o.
design 2013 © regrafika

Zateplení

Zateplení domů

Zateplení domů je jednoznačně investice, která se Vám vrátí. Ceny energií v dnešní době neustále rostou a přesto lze za vytápění platit méně. Vhodným zateplením lze výrazným způsobem nejen snížit výdaje za topení (a to až o 40%), ale získáme také nový vzhled fasády domu, lepší celoroční tepelnou pohodu, výrazně prodlužujeme životnost stavby a jsme ohleduplní k životnímu prostředí.

Stejně jako provádíme zateplování fasád panelových a bytových domů, jsme schopni komplexně provádět zateplení rodinných domů, které realizujeme na novostavby i na stávající stavby. Podrobnější popis věnovaný způsobu a používaným materiálům naleznete v části zateplení fasád. Kromě zateplení rodinných domů provádíme také výměnu oken, opravu střech, sanace vlhkého zdiva a další služby, související s výstavbou či rekonstrukcí stavebních objektů. K zateplení domů  doporučujeme ucelené certikované zateplovací systémy. Jedná se například o zateplovací systémy Stomix, Mapei, Weber a Ceresit.

Kolik Vás bude stát zateplení rodinného domu (bytového domu) je určitě otázka, na kterou byste rádi znali odpověď. Vše záleží na několika faktorech, zjednodušeně: na zvoleném zateplovacím systému, šířce stěny a aktuálních tepelných ztrátách, a na konečné finální úpravě – fasádě. Můžeme vybrat fasádu minerální, akrylátovou, silikonovou, silikon silikátovou. Pro přesnější cenu zateplení domu Vám zdarma vypracujeme položkový rozpočet.

“Co přináší zateplení domu? Je výhodné provést zateplení fasád také u nových domů? Jde o chytré rozhodnutí majitele domu? Kdy se nevyplatí zateplení fasády?

Majitelé nemovitostí často zvažují, jak své reality nejen zkrášlit, ale také zhodnotit a především jak snížit náklady na jejich provoz. Jednou z velmi chytrých investic je zateplení domů.

Co přináší zateplení domu majitelům nemovitostí?

Největší výhodou je, že po zateplení domu se sníží náklady na vytápění . Díky tomu budete platit méně za teplo. Zateplení domu poskytuje také nezanedbatelnou možnost změnit vzhled vašeho domu. Správně navržené a realizované zateplení domu sníží hluk a odstraní vlhkost ve Vašem domě. Pokud je zateplení domu provedeno neodborně, může se  naopak vlhkost zvýšit. Také u nových domů je zateplení fasád výhodnou investicí. I když je dům postaven z kvalitního tepelně izolačního materiálu, např. porothermu, propouští teplo přes tzv. tepelné mosty. Zateplení je možné rozdělit dle dispozice na vnitřní a vnější zateplení, dále dle druhu na kontaktní (lepené) zateplovací systémy, odvětrávané (nekontaktní) zateplovací systémy a tepelně izolační omítky.

Může se stát, že se zateplení domu nevyplatí?

Zateplení domu se může snadno stát nevhodnou investicí a způsobit dokonce zhoršení stávajícího stavu objektu především v případě, že podceníte přípravu realizace, dopustíte použití necertifikovaných materiálů a nezajistíte si odborně způsobilého dodavatele stavebních prací, který neprovádí práce v souladu s technologickými předpisy výrobce.

Je pravdou, že zateplená fasáda je lepší než nezateplená?

Pokud je zateplení fasády provedeno neodborně, může způsobit jisté potíže. Nechte si zateplit fasádu od zkušených profesionálů. Obecně je zateplení domu chytrým rozhodnutím majitele nemovitosti, které snižuje náklady na provoz objektu a je ohleduplné k životnímu prostředí. A naše odpověď na otázku? Ano, správně realizované zateplení fasády je lepší.

Zateplení fasád

Zateplení fasád je spolu s výměnou oken jednou z nejčastějších cest, jak ušetřit ročně mnoho peněz na vytápění domu. Další neméně významnou roli hraje nový líbivější "kabát" domu, prodloužení životnosti objektu, zlepšení kvality života obyvatel a větší ohled na životní prostředí.

Fasáda ale nemá jenom statickou funkci, plní také funkci ochranou. Chrání totiž před vnějšími nepříznivými podmínkami a to nejenom v zimě, jak si mnozí myslí, protože v létě je dům naopak vystavován zase horkým teplotám.

”Pokud tedy máme provedeno zateplení fasády, zabraňujete nejenom únikům tepla, ale v létě také vniku tepla dovnitř.

Zateplení fasád je důležité pro komfort vašeho bydlení. Zateplení fasád má ale i další výhody, které už nejsou tak zřejmé. Samozřejmě, že nejdůležitější funkcí je zabránění únikům tepla. Může snížit tepelné ztráty i o více než 50 %. Ale zateplení fasád je výhodné i z hlediska například odhlučnění. To je velmi výrazné, pokud je zateplení fasády kvalitně udělané. A další funkce jsou například zlepšení kvality bydlení, zvýšení ceny vaší nemovitosti, či hezčí prostředí, v němž žijete. Také žijete zdravěji, protože zateplení fasády brání vzniku vlhkosti a tím i plísní ve vašem domově.

Nezanedbejte při zateplení fasád

Nešetřete na šířce izolace a nechte si raději poradit odborníkem. Jeho cílem totiž není Vám prodat co nejvíce, ale poradit Vám tak, aby zateplení fasády bylo kvalitní a hlavně, aby opravdu fungovalo. Tím, že zmenšíte šířku o pár centimetrů, neušetříte žádné závratné sumy, ale naopak na tom ve finále proděláte, protože tepelná izolace nabude stačit a vy neušetříte na vytápění. Zateplení fasád je třeba dělat v šířce, která bude vhodná právě pro váš dům. A od toho jsou tady odborníci.

Materiály na zateplení fasád

Materiálu na zateplení fasád existuje několik. Ne každý materiál se hodí na každý zateplovaný dům, proto je třeba výběr velmi dobře zvážit a také opět probrat s odborníkem. Každý materiál má samozřejmě své pro a proti. Nejčastěji se však zatepluje polystyrénem

  • Polystyren: Nejlevnější, nejsnadněji se s ním manipuluje, je lehký, ale bohužel je hořlavý, a proto je možné použít ho při zateplení fasády pouze do výšky 22, 5 metru.
  • Minerální vlna: Je paropropustná, vzdušná a nehořlavá. Bohužel je dražší než polystyren.
  • Kamenná vlna: Má podobné vlastnosti, jako minerální vlna, ale navíc je její životnost okolo 50 let. Nevýhodou je cena.

Před zateplení je třeba z fasády odstranit všechny předměty, ať už se jedná o hromosvody, okapy či antény. Podle nerovností povrchu, na který se zateplení bude pokládat, se rozhodujeme o materiálu. Doporučujeme vše nechat na odbornících, kteří mají se zateplováním zkušenosti. Domácí instalace zateplení fasády nemusí vždy dopadnout podle vašich představ. Nedostatků po zateplení fasád je potom mnoho. Pokud není něco v pořádku, vznikají tepelné mosty, které mají za následek vlhnutí zdiva, které způsobuje plísně a tím zdravotní problémy obyvatel domu. A navíc je odstranění nedostatků při zateplení fasád potom mnohdy finančně náročnou záležitostí.

Zateplení stropu

Zateplení stropu je další možnost, jak si zateplit dům a zamezit tak tepelným ztrátám. Zateplení stropu je většinou vhodné pro majitele starších domů, kteří neplánují půdu a podkroví používat pro obývání. A pozor, zateplením stropu se dá zabránit až 30% úniků tepla, takže návratnost této investice je zhruba 4 roky. Zateplení stropu je přitom nejméně náročným zateplováním. Vůbec se to nedá srovnávat například se zateplením fasády, která je jak časově tak finančně mnohem náročnější.

Kdy se pro zateplení stropu rozhodnout?

Je třeba si dobře zvážit, zda budete, třeba i v budoucnu, používat podkroví. Nyní tam možná jenom nevyužitá půda, ale nezmění se to někdy? Pokud ano, zateplení stropu je zbytečnou investici. Toto zateplení by se totiž muselo před používání půdy odstranit. V tomto případě se spíše než strop doporučuje zateplit rovnou střechu. Pokud ale využití půdy neplánujete, je zateplení stropu tou nejjednodušší a nejlevnější variantou.

"Zateplení stropu je záležitost jednoho dne, většinou celá operace trvá tři až pět hodin.

Jak strop zateplit

Zateplení stropu je v podstatě možné třemi způsoby. Každý způsob má svoje klady i zápory, ale bohužel ne všechny způsoby jsou vhodné všude.

  • Foukaná tepelná izolace: Tento typ zateplení stropu je vždy aplikován odbornou firmou. A co vlastně jde? Jde o materiál na bázi buničiny, který se „nafouká“ na půdě do dutin a mezer v podlahách, stropech či stěnách. Dá se foukat také na volnou plochu. Tento způsob je velmi jednoduchý, není třeba ani vyklízet půdu. Zároveň je toto zateplení stropu velmi praktické, protože se půda dá i nadále používat jako sklad.
  • Zateplení stropu zespod: V tomto případě se v podstatě jedná o snížení podhledu. Izolační vrstva v tomto řešení zateplení stropu musí být následující: vnitřní omítka, sádrokartonové desky, parozábrana a tepelná izolace. Parozábrana je v tomto případě velmi důležitá. Zabraňuje pronikání vlhkosti do tepelné izolace, která by jinak přišla o svoje izolační vlastnosti.
  • Vrstva z minerální vaty: Tato vata se jednoduše položí na půdě na zem, čímž se vytvoří izolační vrstva a dojde k zateplení stropu. Bohužel při tomto způsobu se půda nedá jinak používat. Ve většině případů se volí mezi první a třetí variantou a to z toho důvodu, že snížení podhledu je nereálné. Toto řešení zateplení stropu je možné například ve starých domech z přelomu století, kdy jsou stopy minimálně tři metry. Varianta číslo jedna je ekonomicky nejnáročnější, ale také je nejlepší.

Zateplení střechy

Ač se to možná nezdá, zateplení střechy je velmi důležitou součástí pří zateplení domů. Teplo prostě odchází směrem nahoru, takže je jasné, že střechou ho proniká velká část. Zateplením střechy můžete zamezit úniku až 30 % tepla, takže je jasné, že zateplení střechy je velmi důležité, pokud se pro zateplení rozhodnete.

Střechu jde zateplit několika způsoby, záleží na typu střechy či jejím stáří.

”Základem pro zateplení střechy je posouzení stávajícího technického stavu Vaší střechy.

Pokud chcete zateplovat starší dům, je možné, že střecha bude zcela nevhodná a zateplení již nebude možné. V případě, že je střecha již nevhodná pro zateplení, nezbývá jiná možnost než ji strhnout a postavit novou. A poté už je konečně možné zateplení střechy.

Jakou střechu máte?

Pokud máte šikmou střechu, ta má jednu velkou nevýhodu, její tepelné ztráty jsou větší než u střechy ploché. Naopak je ale zase lépe odvětrávaná a v domě díky tomu není taková vlhkost. Naopak v domě s rovnou střechou jsou tepelné ztráty menší, ale dům je více vlhký. A ještě jednu výhodu mají šikmé střechy. Jejich životnost je mnohem vyšší než u plochých střech.

Jak zateplení střechy probíhá:

Ať už máte střechu šikmou nebo plochou, vždy se doporučuje zateplení střechy svěřit odborníkovi. Ten podle typu a stavu střechy rozhodne, jaký materiál je pro zateplení vhodný. Střecha se zatepluje pomocí izolačních materiálů, které se vkládají mezi krokve. Izolační materiály, které se mezi krokve vkládají, jsou nejčastěji minerální vata, skelná vata nebo termoreflexní folie. Je také třeba se rozhodnout, zda zateplení střechy udělat pomocí odvětrávané konstrukce nebo neodvětrávané. Obě mají stejný postup, jediný rozdíl je, že při odvětrávané konstrukci vznikne mezi izolací a samotnou střechou několika centimetrová mezera, která pomáhá lepšímu odvětrávání. Tato metoda se používá při zateplení střechy na vlhčích místech, kde je větší riziko plísní.

  • Jak silná má být izolace - Na zateplení střechy se doporučuje izolace v minimální šířce 18 centimetrů, ale je to opravdu naprosté minimum. Ideální je šířka izolace nejméně 25 centimetrů.
  • Nová metoda na zateplené střechy - Nyní existuje další způsob zateplení střechy, který v sobě skrývá několik výhod. Jedná se o nadkrokevní systémy, které izolaci dávají přímo pod střešní krytinu. V podstatě se izolační vrstva položí až na krokve a teprve na ní se pokládá střešní krytina. Jaké to mí výhody? Nezmenšuje se podkrovní prostor, je možná jakákoliv šířka izolace, nevznikají tepelné mosty díky konstrukci a interiér je v podstatě beze změny.

Zateplení podkroví

Zateplení podkroví je krok, ke kterému přistupujeme většinou v případě, pokud se rozhodneme podkroví využít k bydlení. Bydlení v podkroví  je opravdu vyjímečné a příjemné a najde si mnoho zastánců, ale přetvoření půdního prostoru na příjemné podkrovní bydlení a vytvoření vhodných klimatických podmínek bez velkých tepelných ztrát obývaného prostoru je náročnější úkol, kterému je opravdu nutné věnovat zvýšenou pozornost.

Na co myslet před zateplením

Co je třeba před rekonstrukcí a zateplením podkroví vědět? Zateplení podkroví s sebou nese několik technických detailů, které vyžadují zvýšenou pečlivost co do přípravy a provedení. Jedná se především o části podkroví, kde dochází k prostupů různých konstrukcí a prvků střešním pláštěm,(vzduchotechnika, nosné prvky pro TV antény apod), a z něj plynoucí zvýšené riziko prostupu vlhkosti a tepelných ztrát, či řešení vedení různých optoelektrických  montáží a rozvodů, ke kterým je důležité zajistit snadný přístup a umožnit jejich revizi. Na toto je třeba myslet opravdu před zahájením realizace, a navrhnout vhodný postup prací včetně použitých technologií a zateplovacích prvků. Dalším problémem je vzniklá vlhkost v podkroví a eliminace jejího zásahu do konstrukce pláště, zateplení a krovů pomocí parozábrany.

“V případě zateplení podkroví je nutné věnovat pozornost jedné z nejdůležitějších věcí, a tou jsou okna. Pokud budou okna nekvalitně osazená, nebudete mít problémy pouze s tepelnou ztrátou, ale také vnikající vlhkostí například při dešti.

Postup při zateplení podkroví

Předpokládejme tedy, že máme neporušený střešní plášť, a jedná se nám pouze o zateplení půdního prostoru. Běžným postupem je vkládání izolačních materiálů mezi krokve či vazníky (minerální nebo skelná vata v dostatečné tloušťce). Pokud máme zateplenou střechu ( střešní plášť), pokračujeme pomocí parozábrany a sádrokartonových nebo dřevěných desek. I zde důrazně doporučujeme obrátit se na odborníka, který má se zateplováním podkroví zkušenosti a poradí vám nejlepší možné řešení.  

Střešní okno v podkroví

Dnes už je na výběr velké množství střešních oken, ale všechny mají dvojitá nebo trojitá skla a mají skvělé izolační vlastnosti. Zajímavostí v oblasti oken je technologie zvaná „Heat mirror“. Nejlepší způsob, jak si zapamatovat funkci izolačního skla s fólií Heat Mirror je definice, že tato technologie odráží tepelné záření zpět ke zdroji. Převedeno do praxe - v létě omezuje vstup teplých slunečních paprsků do podkroví a tím pomáhá zabraňovat jeho přehřívání, a naopak v zimě je teplo z prostoru podkroví odráženo zpět a nedochází k jeho úniku a následnému ochlazování.

Pokud jste se pro rekonstrukci podkroví rozhodli, jeho zateplení rozhodně nezanedbejte. Podkroví a jeho zateplení bývá často velmi podceňované a realizované neodborně, většinou svépomocí, a dochází ke špatné volbě izolačních materiálů, jejich nevhodné skladbě a nedbalému provedení prací, a výsledek je často opačný oproti původnímu záměru. Vy poté v zimě trpíte chladem a v létě je v podkroví neuvěřitelné horko. Doporučujeme tedy této části zateplení věnovat zvýšenou pozornost.

AKCE

Stavba levného RD na klíč

energeticky úsporný zděný rodinný dům

1 870 000,- Kč + DPH

AKCE

Stavba levného RD na klíč

energeticky úsporný zděný rodinný dům

2 350 000,- Kč + DPH